Zadaszenie tarasu – czy warto w nie inwestować? Jak sprawić, żeby było nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne? Z jakich materiałów oraz przede wszystkim – jak je wykonać?

Zadajesz sobie te pytania? Jeśli tak, zapraszamy do lektury. Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące zadaszenia tarasu oraz wskaże Ci efektywne, korzystne cenowo, a przy tym funkcjonalne, trwałe i eleganckie rozwiązania.

Spis treści: 

Dach nad tarasem – czy warto inwestować?

Odpowiadając na pierwsze pytanie ze wstępu – czy warto inwestować w zadaszenie tarasu? – uważamy, że zdecydowanie tak!

Uzupełnienie tarasu o dach ma mnóstwo zalet zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i estetykę. Oto kilka powodów, które sprawiają, że ta inwestycja naprawdę się opłaca.

  • Przede wszystkim dach (czy też w wersji wolnostojącej pergola) zapewnia ochronę przed słońcem oraz przed deszczem – dzięki temu można rozkoszować się przebywaniem na świeżym powietrzu, a jednocześnie czytać książkę czy pracować z laptopem niezależnie od pogody. Daszek ochroni Cię zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, jak i przed opadami.
  • Zadaszenie chroni nie tylko ludzi, ale także znajdujące się przed nim przedmioty. Decydując się na zadaszenie, nie będziesz musiał w panice zbierać wszystkich mebli i innych rzeczy znajdujących się na tarasie, kiedy tylko się zachmurzy!
  • Zadaszony taras może też być przedłużeniem salonu – to idealne miejsce na poranną kawę, wieczorną herbatę albo spotkania ze znajomymi.
  • Wspomnieliśmy, że budowa dachu nad tarasem to inwestycja – to dlatego, że taki dodatek, o ile oczywiście jest estetycznie i starannie wykonany, może podnieść wartość Twojej nieruchomości.
  • No właśnie, estetyka. Ładny daszek czy pergola stworzone z dobrej jakości materiałów, harmonijnie wpisujące się w projekt domu, sprawią, że budynek będzie prezentował się estetycznie.

Jak widzisz, zadaszenie tarasu ma dużo plusów!

Materiały na zadaszenie tarasu - od blachodachówki do poliwęglanu

Załóżmy, że zdecydowałeś się na zadaszenie tarasu. Gratulujemy! Z pewnością nie pożałujesz. Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie materiały będą najlepsze?

W Wood and Play przygotowaliśmy dla Ciebie kilka idealnych opcji – nasza opinia jest oparta o lata doświadczenia, ale ostateczną decyzję będziesz musiał podjąć samodzielnie.

W naszej ofercie przygotowaliśmy dla Ciebie:

  • gont bitumiczny – to idealne pokrycie dachu do zadań specjalnych! Nie pęka, jest bardzo trwały, ognioodporny, a dodatkowo tłumi hałasy – na przykład uderzenia kropel deszczu. Tak jak wspomnieliśmy, kolor rudoczerwony będzie pięknym uzupełnieniem tradycyjnych, klasycznych budynków, ale ten materiał dostępny jest w tylu różnych wariantach, że bez problemu dopasujesz go do każdego stylu architektonicznego;
  • płyta poliwęglanowa i płyta PVC – te produkty są lekkie, zapewniają doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem, a także są odporne na promieniowanie UV. Będą pięknie wyglądać w charakterze pergoli, jeśli na przykład poprowadzisz przez nie dzikie wino lub bluszcz. Są świetnym wyborem również do garażu czy altanki;
  • blacha z aluminium – ten rodzaj zadaszenia ma liczne zalety – zapewnia doskonałą ochronę termiczną, jest łatwy w konserwacji, a przy tym doskonale się prezentuje! Poza tym blachę z łatwością można dopasować do konkretnego projektu. Zadaszenie blaszane jest też bardzo uniwersalne – będzie dobrze wyglądać i przy nowoczesnych, i rustykalnych budynkach.

Oprócz tego możesz też zdecydować się na składaną markizę – to świetny wybór, jeśli chcesz mieć możliwość odsłonięcia tarasu – na przykład po południu, kiedy promieniowanie UV spada. Markizy najczęściej wykonane są z wytrzymałych, wodoodpornych tkanin, które bez problemu dopasujesz do swojej inwestycji.

Dobrym wyborem na pergolę jest także szkło. Ogromną zaletą nowoczesnego szkła jest to, że zatrzymuje zdecydowaną większość promieniowania UV, a przy tym nie zasłania widoku na niebo – możesz więc cieszyć się na swoim szklanym tarasie pięknym dniem lub w sierpniową noc podziwiać Perseidy.

Może Cię zainteresować: Z jakiego drewna wykonać taras? Podpowiadamy!

Nowoczesne zadaszenie tarasu – czym się kierować?

Zanim wybierzesz konkretny materiał, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby – na przykład czy interesuje Cię korzystanie z tarasu przez cały rok lub czy chcesz mieć możliwość złożenia pergoli?

Dopasuj też wybrane produkty do bryły i charakteru budynku. Przykładowo gont bitumiczny w kolorze cegły wygląda bardzo efektownie, ale nie będzie pasować do nowoczesnego domu. Z kolei w przypadku drewnianej, rustykalnej chatki płyta z poliwęglanu może zaburzyć charakter budynku.

Poza tym rozważ też funkcjonalności, które Cię interesują. Taras ma służyć również jako domowe biuro? W takiej sytuacji wybierz materiał zapewniający pełne krycie – jak gont czy blacha. Nie chcesz przesłaniać widoku, a daszek ma chronić przed opadami? Wybierz szkło lub płyty z poliwęglanu.

Ruchome czy stałe zadaszenie tarasowe?

Kolejną decyzją, którą będziesz musiał podjąć, będzie wybór pomiędzy stałym a ruchomym zadaszeniem.

Składany dach możesz wykonać z praktycznie każdego materiału – w tańszym wariancie z tkaniny, w droższym – ze szkła, poliwęglanu, drewna, a nawet blachy! To rozwiązanie pozwoli Ci na lepszą kontrolę nasłonecznienia i dostosowanie ułożenia pergoli do pory dnia, co z pewnością zwiększy komfort korzystania z tarasu.

Trwałe zadaszenie z kolei jest tańsze w budowie i łatwiejsze w konserwacji, a do tego zapewnia doskonałą ochronę przed mocnymi opadami. Tak jak podkreślaliśmy wcześniej, wybór zależy od Twoich potrzeb!

Jak wykonać konstrukcję zadaszenia tarasu? Krok po kroku

Przejdźmy do wskazówek technicznych – zdecydowałeś się na budowę zadaszenia. Jak powinien wyglądać Twój plan działania?

  1. Zacznij od projektu – uwzględnij w nim kształt, wymiary oraz oczywiście styl konstrukcji. Jeśli nie masz potrzebnych umiejętności – zleć to zadanie specjaliście.
  2. Zaopatrz się w niezbędne materiały i narzędzia – będą Ci potrzebne belki, słupy, wybrane pokrycie dachowe, gwoździe oraz wkręty.
  3. Wyznacz lokalizację zadaszenia lub pergoli.
  4. Jeśli to niezbędne, zbuduj fundament, a następnie zainstaluj ramy, na których ma się wspierać zadaszenie.
  5. Kolejny krok to montaż pokrycia – upewnij się, że jest solidnie zamocowane.
  6. Sprawdź konstrukcję pod kątem wykonania – czy wszystkie elementy dobrze się trzymają oraz czy obiekt odpowiada Ci pod względem estetycznym.
  7. Na koniec możesz zamontować na dachu dodatkowe oświetlenie lub nastrojowe lampki.

Zakup materiałów czy gotowe zadaszenie tarasu? Co się bardziej opłaca?

Zakup materiałów i samodzielne wykonanie zadaszenia z pewnością będzie opcją bardziej ekonomiczną, niż zatrudnienie ekipy czy wybór gotowego zadaszenia tarasu. Z drugiej strony, jeśli nie masz niezbędnych umiejętności, lepiej wynająć specjalistów.

Poza tym kupno gotowego zadaszenia – na przykład drewnianej wiaty przyściennej – pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu! Na rynku, a także w naszym sklepie, znajdziesz bogaty wybór gotowych rozwiązań w przystępnych cenach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz produkt do swoich potrzeb i projektu.

Podsumowanie

Budowa zadaszenia tarasu czy pergoli to doskonałe posunięcie!

Oczywiście jest to projekt wymagający nakładów czasu i środków – zwłaszcza jeśli interesuje Cię rozwiązanie całoroczne – ale z pewnością warto się na niego zdecydować!

A jeśli szukasz wysokiej jakości pokryć dachowych – sprawdź naszą ofertę!